Co byste měli vědět o investici do fondu
Dluhopisové fondy usilují o co nejvyšší zhodnocení prostředků ve fondu, primárně plynoucím z úrokových výnosů dluhopisových nástrojů a z kapitálového zhodnocení těchto nástrojů. Vzhledem k tomu, že tyto fondy mohou investovat do dluhopisových nástrojů denominovaných v cizích měnách, bývají tyto s ohledem na výnosový potenciál dluhopisových nástrojů většinou zajištěny proti měnovému riziku.
Akciové fondy jsou široce diverzifikovaná akciová portfolia, investují do mnoha (desítky) akcií, čímž významně snižují riziko poklesu jednotlivého akciového titulu. Jsou nejpestřejší kategorií podílových fondů, protože lze u nich uplatňovat různé investiční strategie a využívat rozmanitosti akciových trhů. Podle investiční strategie je můžeme členit na benchmarkové fondy kopírující daný trh či index, stock-picking fondy vyhledávající investiční potenciál u jednotlivých společností či akciové fondy fondů investující do podílových listů jiných akciových fondů. Lze je členit podle zaměření na vyspělé a rozvíjející se ekonomiky, různá teritoria (Evropa, Asie apod.) či konkrétní státy (ČR, USA, Japonsko apod.) a v neposlední řadě na jednotlivé ekonomické sektory (technologie, farmacii, energetiku apod.).
Smíšené fondy usilují o co nejvyšší zhodnocování prostředků ve střednědobém až dlouhodobém investičním horizontu investováním do smíšeného portfolia složeného z jednotlivých tříd aktiv – nástrojů peněžního trhu, dluhopisů a akcií. Akciová část portfolia smíšeného fondu slouží k výraznému zhodnocení investice nad úroveň dosahovanou u dluhopisů a nástrojů peněžního trhu v případě růstu akciového trhu. Konzervativní část portfolia smíšených fondů tvořená nástroji peněžního trhu a dluhopisy zajišťuje zmírnění rizika akciových trhů v případě jejich nepříznivého vývoje a stabilizaci výnosů fondu.
Cílem nemovitostních fondů je stabilní zhodnocení vložených prostředků podílníků, které jsou investovány do komerčních nemovitostí. Hlavní část výnosu fondu je tvořena příjmem z pronájmu těchto nemovitostí. Tento příjem může v kombinaci s aktivní správou nemovitostí a růstem jejich tržní ceny generovat velmi zajímavé výnosy. Nemovitostní fondy investují většinu prostředků (až 80 %) do hmatatelných, viditelných a snadno ocenitelných aktiv, tedy do konkrétních nemovitostí. Pro zajištění výplaty odkupujících podílníků drží fondy část prostředků v rychle likvidních finančních aktivech – nástrojích peněžního trhu a dluhopisech.
Investovat do podílových fondů společnosti EAM ČR můžete již od 100 Kč! Při pravidelném zpětném prodeji není výše částky omezena.
Ano, prostřednictvím služby George je možné pohodlně investovat. Pro uzavření smlouvy navštivte kteroukoli pobočku České spořitelny.
Investice do podílových fondů není pojištěna vzhledem ke skutečnosti, že se nejedná o vklad, ale o investici do cenných papírů. Nad investicemi a obchody dohlíží státní orgán Česká národní banka, která se řídí přísnými pravidly vymezenými zákonem a Česká spořitelna, a.s., která kontroluje výpočty a hospodaření. Každý podílník má možnost sledovat denně vývoj své investice (kurz podílového listu) a to například v denním tisku (HN) nebo na oficiálních internetových stránkách www.erste-am.cz, nebo na stránkách www.investicnicentrum.cz
Povinnost zahrnout výnos z prodeje podílových listů do daňového přiznání se vztahuje vždy na právnické osoby a podnikatelské subjekty. Pro fyzické osoby nepodnikatele platí zvýhodnění při setrvání ve fondu nepřetržitě déle než 3 roky. Po této době již občan nemusí výnos, který je rozdílem mezi investovanou částkou a částkou k výplatě, danit.
Manažer podílového fondu uvolňuje peněžní prostředky na úhradu závazků vůči podílníkům za odkoupené podílové listy zpravidla do tří pracovních dnů. V případě, že v podílovém fondu není dostatek volných peněžní prostředků, má povinnost si je opatřit prodejem cenných papírů z majetku podílového fondu v zákonné lhůtě 15 pracovních dnů. Při prodeji cenných papírů z majetku podílového fondu však musí dodržet pravidla odborné péče. Ještě v den uvolnění peněžních prostředků na vypořádání odkupů jsou tyto připsány na účty podílníků, pokud jsou i jejich účty vedeny Českou spořitelnou (v rámci jedné banky musí být podle zákona o platebním styku peněžní prostředky odepsány a připsány v ten samý den). Proto i při výměnách podílových listů jsou peněžní prostředky za odkoupené podílové listy ještě v den jejich uvolnění připsány na běžný účet cílového fondu. Z výše uvedeného vyplývá, že podílník nemůže ani při výměnách podílových listů počítat najisto, kdy budou uvolněny peněžní prostředky za odkoupené podílové listy z výchozího fondu a připsány na účet cílového fondu. Tato nejistota ohledně termínu vypořádání odkupů je větší u akciových fondů než např. u fondů peněžního trhu. Účetnictví jednotlivých fondů a jejich bankovní účty jsou zcela odděleny od účetnictví investiční společnosti a od jejích bankovních účtů.
V souladu se statutem fondu investiční společnost vždy vydá podílové listy (a dojde k jejich připsání na majetkový účet podílníka) první pracovní den po připsání peněžních prostředků na účet fondu (pokud mohly být peněžní prostředky přiřazeny příslušné objednávce). Dřívější termín vydání podílových listů není technicky možný, neboť ještě není známá (spočítána) aktuální hodnota, za kterou se mají podílové listy vydat. V tento den se peníze podílníka přesouvají z tzv. investičního podúčtu na běžný účet a manažer fondu je může poprvé použít. K účetnímu odkoupení podílových listů (tj. k jejich odepsání z majetkového účtu podílníka) dochází zpravidla druhý pracovní den po podání žádosti o odkoupení a vždy za aktuální hodnotu ke dni podání žádosti o odkoupení. Datum, kdy došlo ke změně v počtu podílových listů na majetkovém účtu podílníka je uváděno na výpise z majetkového účtu. Výše uvedené technologické postupy nemusí být dodrženy v případě, že by došlo k pozastavení vydávání nebo odkupování podílových listů, v souladu se zákonem a se statutem fondu. K takovémuto pozastavení by mohlo dojít v případech mimořádných situacích (např. nefunkčnost systémů, výpadek el. energií, teroristické útoky apod.). I při řešení mimořádných situací však investiční společnost musí dávat přednost zájmů podílníků před svými zájmy.
Zákon č. 189/2004 Sb., o kolektivním investování, jímž se řídí statuty fondu ve svém § 11, odst. 1 stanoví, že podílový list je vždy vydáván za částku, která se rovná jeho aktuální hodnotě vyhlášené ke rozhodnému dni tedy ke dni připsání peněžních prostředků podílníka na účet fondu. Nákup PL cílového fondu je tedy i v rámci tzv. výměny PL realizován vždy standardním způsobem a mezi odepsáním PL jednoho fondu a připsáním PL druhého fondu je vždy minimálně jednodenní rozdíl. (V případě nutnosti určitého času k vytvoření dostatečného objemu finančních prostředků na odkupy manažerem fondů, který musí dbát oprávněných zájmů ostatních podílníků, může rozdíl v těchto odůvodněných případech činit v souladu se zákonem až patnáct pracovních dnů.)
ke dni připsání peněžních prostředků na účet fondu (den T) je vypočtena aktuální hodnota majetku v podílovém fondu připadající na jeden podílový list. K výpočtu aktuální hodnoty ze dne T může dojít až následující pracovní den (T+1 pracovní den). Ke zveřejnění aktuální hodnoty ze dne T dochází následující pracovní den po jejím výpočtu (T+2 pracovní dny)
vždy za aktuální hodnotu ke dni podání žádosti (den T), aktuální hodnota ze dne T je vypočítána následující pracovní den (T+1 pracovní den), aktuální hodnota je zveřejněna následující pracovní den po jejím výpočtu (T+2 pracovní dny). PL nelze odkoupit v den T, neboť ještě není známa cena (aktuální hodnota podílového listu), za jakou se musí toto vypořádání provést a není znám ani počet podílových listů, které budou odkoupeny
Pokud klient nemá s Českou spořitelnou sjednanou Obstaravatelskou smlouvu, tudíž nevlastní dosud žádný tuzemský nebo zahraniční podílový fond, musí se dostavit na pobočku České spořitelny k jejímu podpisu. Klient spolu s Obstaravatelskou smlouvou podepisuje současně volné investování, díky kterému stačí pro nákup PL vybraného fondu zaslat peníze přímo na jeho běžný účet a jako variabilní symbol uvést číslo majetkového účtu investičních nástrojů, které je mu přiděleno. Na pobočku České spořitelny stačí přijít pouze jednou, a poté již klient může investovat do vybraného fondu bez dalších dodatků.
Další nákup je standardní služba pro klienty, kteří již mají sjednanou Obstaravatelskou smlouvu s Českou spořitelnou a založený svůj majetkový účet investičních nástrojů (MUIN) a chtějí provést další jednorázový nákup. Ten je realizován pouze zasláním peněžních prostředků na běžný účet vybraného fondu; variabilním symbolem je číslo majetkového účtu investičních nástrojů klienta. Je podporován službou George.
Podmínky nákupu a prodeje podílových fondů
Zákonná informační povinnost Erste AM ČR
Více o produktech
Vše o produktech
Slovníček
FaQ
Podpora pro klienty
Zavolejte vy nám
Bezplatně z Česka
V pracovní dny od 8:00 do 18:00.
Zavoláme my vám
Nechte nám na sebe kontakt,
co nejdříve se vám ozveme.
Napište vy nám
Máte dotaz nebo nám chcete něco sdělit?
Rádi vám na vše odpovíme.