Základy technické analýzy

Základy technické analýzy

Rozpoznání trendu

Rozlišujeme dva druhy trendujících trhů:

  • Uptrend (býčí trh, bull market) – pohyb ceny vzhůru
  • Downtrend (medvědí trh, bear market) – pohyb ceny dolů

Uptrend

Uptrend lze na trhu identifikovat, pokud trh začne vytvářet vyšší high (higher high = HH) a vyšší low (higher low = HL). Pěkný uptrend nalezneme na obrázku níže.

Graf 1: Vyšší high a vyšší low na týdenním grafu indexu S&P 500. Zdroj: TradingView

Downtrend

Downtrend lze na trhu identifikovat, pokud trh začne vytvářet nižší high (lower high = LH) a nižší low (lower low = LL). Příklad downtrendu nalezneme na obrázku níže.

Graf 2: Nižší high a nižší low na týdenním grafu Deutsche Bank. Zdroj: TradingView

Správné rozpoznání trendu na trhu je pro otevření obchodu zcela zásadní. Pokud takový trendující trh najdeme, můžeme si na něm určit supporty a rezistence (S/R). Na S/R potom můžeme čekat na vytvoření příležitosti vstoupit do obchodu. Nyní se pojďme podívat, jak na trendujícím trhu najít S/R. Ukážeme si to na uptrendu.

Supporty a rezistence

Supporty v uptrendu můžeme identifikovat mnoha různými způsoby. Například tak, že si na denním grafu najdeme místa, kde se trh historicky pohyboval do strany a vytvořil oblasti rotace (konsolidace). Tato místa jsou vyznačena zeleně na obrázku níže.

Zóny rotací máme nyní vyznačené. Nyní se pojďme podívat, jak trh reagoval při návratu ceny zpět do těchto rotací. Začněme rotací nacházející se úplně vlevo na grafu č. 3. Její detail je pro větší přehlednost na obrázku č. 4 níže.

Povšimněte si, jak trh reagoval (ve žlutém kroužku) při návratu ceny zpět do oblasti rotace. Došlo k otestování oblasti rotace a k následnému odražení ceny zpět do uptrendu. Oblast mezi dvěma modrými vodorovnými čarami odpovídá horní hraně oblasti rotace – v takto definované oblasti má trh často tendenci reagovat návratem ceny zpět do nastoleného trendu. Ve žlutě vyznačeném kroužku, mezi dvěma modrými čarami, je ideální místo otevřít obchod. Níže na grafu č. 5, 6 a 7 jsou pro lepší názornost uvedeny další příklady vzorových rotací a reakcí ceny při jejím testování.

Na obrázku níže (graf č. 5) je znázorněna velmi pěkná oblast rotace. Dvěma vodorovnými čarami si opět vyznačíme její horní hranu. Horní vodorovnou čáru umisťujeme o něco výše, jelikož trh má občas tendenci při návratu ceny zpět do rotace reagovat již na vyšší úrovni. Nyní nezbývá než čekat na návrat ceny do této zóny supportu. Jak lze pozorovat na grafu, cena tuto úroveň otestovala ke konci září 2020 (levé žluté kolečko) a odrazila se. Na konci října 2020 došlo k dalšímu otestování supportu a trh opět zareagoval. První dotek supportu bývá nejlepší. V tomto případě však vyšel pěkně i ten druhý.

Pojďme se podívat na graf č. 6. Zde se vytvořila další pěkná oblast rotace, kterou trh otestoval až za 2 roky. Čím větší a viditelnější oblast rotace je, tím je větší pravděpodobnost, že na ní trh zareaguje.

Níže na grafu č. 7 je vyznačen obrovský pohyb do strany, který vznikal od května 2015 do prosince 2016. Trh danou oblast rotace otestoval až v březnu 2020, kdy akciové trhy silně klesaly během pandemie covidu.

Vstup do pozice

Nyní víme, jak oblast rotace vypadá a jak určit místo, kde může dojít k reakci trhu. Pojďme si tedy ukázat, jak můžeme vstoupit do pozice. Obchod lze otevřít mnoha způsoby, pokud dané S/R úrovni věříte a nachází se na cenové hladině, která je pro vás už i sama o sobě zajímavá, lze na danou cenu nastavit limitní příkaz. V případě, že chcete vidět ještě potvrzení, že na úroveň cena zareaguje, můžete počkat, až se na cenové úrovni vytvoří obratová (reverzní) svíčková formace. Potvrzení se může objevit i na nižším časovém rámci. Způsobů je mnoho. Pozici můžete držet dlouhodobě nebo i kratší dobu. Vždy však platí, že je vhodné mít konkrétní obchodní plán a odpovědně přistupovat k riziku.

 

 

Přejeme vám mnoho úspěchů, nejen v oblasti investování. Ať se daří.

Důležité upozornění

 

Tento materiál byl vypracován výhradně jako obecná informace a nepředstavuje žádné investiční doporučení České spořitelny, a. s., pobídku k nákupu či prodeji. Použité informační zdroje jsou všeobecně považovány za spolehlivé, avšak Česká spořitelna neručí za správnost a úplnost sdělených informací. Upozorňujeme, že minulý výkon investičních nástrojů nezaručuje srovnatelný budoucí výkon. Návratnost původně investované částky není zaručena. Česká spořitelna nepřebírá odpovědnost za případné ztráty způsobené přímo či nepřímo využitím informací obsažených v tomto informačním materiálu. Tento materiál vytvořila Česká spořitelna, útvar Finanční trhy – retailové investice, a byl poprvé uvolněn k rozšiřování 6. 3. 2017.