Obchodování s CP na burzách
Zjistěte více o investování na burzách a investujte znalosti do své budoucnosti.

Zjistěte více o našich aktuálních produktech
Názory a komentáře
k dění na finančních trzích a informace o investičních produktech
Vývoj na finančních trzích - aktuální a odborná analýza. Využijte naše znalosti a získejte informační výhodu.
Tento přístup se soustředí na zkoumání základních faktorů, které ovlivňují hodnotu podniku a jeho akcií. Cílem fundamentální analýzy je porozumět finančnímu zdraví společnosti a budoucímu potenciálu růstu.
Makroekonomická analýza zkoumá širší ekonomické trendy a faktory, které mohou ovlivnit celkový trh a sektory. Mezi klíčové aspekty této analýzy patří:
Sektorová analýza se zaměřuje na specifické odvětví trhu, ve kterém společnost působí.
Klíčové aspekty této analýzy zahrnují:
Finanční analýza je klíčovým prvkem fundamentální analýzy, který se zaměřuje na finanční výsledky a zdraví společnosti.
Mezi hlavní aspekty této analýzy patří:
Vnitřní hodnota akcie je odhadovaná hodnota akcie na základě budoucích finančních výsledků a výnosů společnosti. Lze ji chápat jako individuální názor kteréhokoliv účastníka akciového trhu na to, jaký by měl být tzv. “spravedlivý kurz”, který lze ve velmi krátkém období považovat za neměnný. Porovnání Vnitřní hodnoty akcie s její tržní cenou zjistíme zda-li je daná akcie nadhodnocena, podhodnocena či ohodnocena správně.
Existuje několik modelů a postupů pro výpočet vnitřní hodnoty akcie, včetně Diskontovaného Cash Flow (DCF) modelu, Dividendového Modelu a Hodnoty Příjmů (Income Approach), Majetkové metody ocenění ( účetní metoda, Substanční metoda, metoda likvidační hodnoty ) Nevýhodou těchto modelů je opomíjení majetku společnosti a nutnost odhadu budoucích volných peněžních toků. Níže pro představu uvádíme pár příkladů výpočtu výnosových metod.
DCF - Entity ( CF ) - ocenění celkového kapitálu společnosti
V = FCFF/WACC
Volné Cash Flow / Vážené průměrné náklady kapitálu.
Rd = náklady na úročený cizí kapitál, t je sazba daně z příjmu, D je úročený cizí kapitál, Re jsou náklady vlastního kapitálu, E je vlastní kapitál.
DCF - Entity ( CF ) - ocenění celkového kapitálu společnosti
V = FCFF / WACC
Volné Cash Flow / Vážené průměrné náklady kapitálu.
Kde:
● V = Hodnota společnosti
● FCFF = Volné Cash Flow
● WACC = Vážené průměrné náklady kapitálu
● Rd = Náklady na úročený cizí kapitál
● t = Sazba daně z příjmu
● D = Úročený cizí kapitál
● Re = Náklady vlastního kapitálu
● E = Vlastní kapitál
DCF - Equity ( CF ) - ocenění vlastního kapitálu společnosti
V = FCFE / Re
DDM metoda - ocenění vlastního kapitálu společnosti
V = DIV / Re
nebo
V = DIV / (Re - g)
Kde:
● V = Hodnota společnosti
● FCFE = Volné peněžní toky vlastního kapitálu
● DIV = Dividenda
● Re = Náklady vlastního kapitálu
● g = Očekávaná míra růstu dividend
Základní účetní výkaz, ostatní výkazy jsou z rozvahy odvozeny. Rozvaha vyjadřuje stav majetku společnosti ( aktiva ) spolu se zdroji jeho krytí ( pasiva ), který představuje kapitál, ze kterého je majetek financován.
Aktiva se člení na Dlouhodobá Aktiva, jedná se o majetek, který slouží podniku dlouhodobě a postupně se opotřebovává formou odpisů. Oběžná Aktiva, část majetku, která se spotřebuje najednou, popřípadě do jednoho roku.Pasiva se člení na vlastní kapitál a cizí zdroje.
Výkaz zisku a ztráty zachycuje Výnosy a Náklady za předem určené období.
Výnosy jsou peněžním vyjádření výsledků plynoucích z hospodaření podniku, to znamená z prodeje výrobků, nebo služeb. Výnosy zachycují hodnotu navráceného spotřebovaného majetku a přírustek aktiv.
Náklady představují peněžní vyjádření spotřeby, opotřebení majetku, popřípadě přírůstek závazků. Náklady jsou spojeny s úbytkem majetku v rozvaze.
Ve výkazu Cash Flow nalezneme hodnoty, které skutečně ovlivňují příjem a výdej hotovosti. Z těchto hodnot zjistíme stav hotovosti k určitému okamžiku. Rozdíl mezi Výkazem Zisku a Ztráty a výkazem Cash Flow je ten, že vyjadřuje reálnou a nezkreslenou skutečnost o peněžních tocích, proto Peněžní toky a zisk jsou dvě odlišné kategorie, důvodem je časový nesoulad mezi příjmy a výdaji a náklady s výnosy.
Správná strategie vyhledávání je klíčová pro pochopení důvodů, proč zvažujete právě tento typ investiční příležitosti. Jde o výběr podmnožiny z celého spektra cenných papírů, kterou si investor dále prozkoumá. Investor se může zaměřit na akcie z konkrétní země/sektoru, které splňují určité finanční parametry (př. PE < 10, PB < 2 …), či sledovat zcela jiná kritéria výběru.
Druhým krokem je již konkrétní ohodnocení a určení vnitřního hodnoty cenného papíru. U vybraného papírů musí být předpoklad, že jeho budoucí hodnota ( cena ) bude v budoucnu vyšší, než cena za kterou je možné cenný papír aktuálně pořídit na trhu. Důležitou charakteristikou výzkumného procesu je zaměření se na nejisté faktory, které mohou významně ovlivnit proces ohodnocení, například insider selling, zásadní je tedy odpovědět si na otázku, proč je mé ohodnocení přesnější, než ohodnocení obecné, které formuje aktuální cenu.
Investor, který přezkoumá a vyhodnotí všechny významné informace, přistoupí k nákupu. V případě posledního kroku je nutné uvědomit si, jak pořízení konkrétního cenného papíru ovlivní volatilitu jeho portfolia, jakou ma korelaci vůči aktuálně drženým aktivům.
Fundamentální analýza poskytuje investorům hlubší pochopení hodnoty společnosti a identifikuje potenciální investiční příležitosti na trhu akcií. Kombinace makroekonomické, sektorové, finanční analýzy a analýzy vnitřní hodnoty akcie umožňuje investorům lépe porozumět trhu a minimalizovat rizika spojená s investováním. Pro začínající a středně pokročilé investory je důležité porozumět základním principům fundamentální analýzy a používat je při rozhodování o svých investicích.